
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2018, August
| Brand | Energizer |
| Model | Energizer Energy E500 |
| Dimensions | 139.8 x 71.5 x 8.6 mm (5.50 x 2.81 x 0.34 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 480p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 12 h (3G) |
| Standby | Up to 200 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.