
2.8 inches, 24.3 cm2 (~26.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~26.7% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, January
| Brand | Energizer |
| Model | Energizer Hardcase H280S |
| Dimensions | 142 x 64 x 16.5 mm (5.59 x 2.52 x 0.65 in) |
| Weight | 256 g (9.03 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~26.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 2 MP |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Dual-core (2x1.2 GHz) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
Similar phones and alternatives
No comments yet.