
8.1 inches, 203.2 cm2 display
Price (USD)
$978
Display
8.1 inches, 203.2 cm2
Camera
24 MP
Battery
Li-Po 10000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE / 5G | Cancelled
| Brand | Energizer |
| Model | Energizer Power Max P8100S |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colours | Dark red |
| Screen Size | 8.1 inches, 203.2 cm2 |
| Display Type | Foldable IPS LCD | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~316 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 600/50 Mbps; 5G (2+ Gbps DL) |
| Main Camera | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9m 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 12 MP |
| Video | Dual-LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 10000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.