
4.0 inches, 45.5 cm2 (~47.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~47.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh battery
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, Q3
| Brand | Energizer |
| Model | Energizer Energy 400 LTE |
| Dimensions | 134 x 72 x 15 mm (5.28 x 2.83 x 0.59 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~47.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TN TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Video | LED flash, HDR | Yes |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 16 h (3G) |
| Standby | Up to 420 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.