
1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$11
Display
1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.7% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-Ion 1000 mAh
GSM | Available. Released 2018, July
| Brand | Energizer |
| Model | Energizer Energy E10+ |
| Dimensions | 110 x 47 x 14.3 mm (4.33 x 1.85 x 0.56 in) |
| Weight | 69 g (2.43 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Front Camera | VGA |
| Video | No |
| Battery | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 7 h (3G) |
| Standby | Up to 125 h (3G) |
| Internal Memory | 4MB 4MB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | No |
| Games | No |
| Messaging | SMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.