
1.8 inches, 10.2 cm2 (~18.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$22
Display
1.8 inches, 10.2 cm2 (~18.6% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-Ion 1800 mAh
GSM | Available. Released 2018, July
| Brand | Energizer |
| Model | Energizer Energy E11 |
| Dimensions | 114 x 48 x 25.9 mm (4.49 x 1.89 x 1.02 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~18.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Front Camera | VGA |
| Video | No |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 12.5 h (3G) |
| Standby | Up to 216 h (3G) |
| Internal Memory | 4MB 4MB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | No |
| Games | No |
| Messaging | SMS, MMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.