
2.4 inches, 17.8 cm2 (~33.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$43
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~33.9% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Li-Ion 1000 mAh
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, November
| Brand | Energizer |
| Model | Energizer Energy E20 |
| Dimensions | 103.2 x 51 x 18.2 mm (4.06 x 2.01 x 0.72 in) |
| Weight | 92 g (3.25 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~33.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | VGA |
| Video | No |
| Battery | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Card Slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Java | No |
| Games | No |
| Messaging | SMS |
Similar phones and alternatives
No comments yet.