
5.2 inches, 74.5 cm2 (~64.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$358
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~64.9% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, September
| Brand | Energizer |
| Model | Energizer Energy E520 LTE |
| Dimensions | 150.8 x 76.2 x 11.1 mm (5.94 x 3.00 x 0.44 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~64.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 15 h (3G) |
| Standby | Up to 220 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.