
5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2017, December
| Brand | Energizer |
| Model | Energizer Energy S500E |
| Dimensions | 145.5 x 74.8 x 8.9 mm (5.73 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TN TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 480p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 8 h (3G) |
| Standby | Up to 333 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.