
5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.2% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, February
| Brand | Energizer |
| Model | Energizer Hardcase H500S |
| Dimensions | 145.4 x 75 x 10.3 mm (5.72 x 2.95 x 0.41 in) |
| Weight | 142.5 g (5.04 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 13 h (3G) |
| Standby | Up to 300 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.