
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 5000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, December
| Brand | Energizer |
| Model | Energizer Power Max P550S |
| Dimensions | 154.3 x 78.3 x 9.4 mm (6.07 x 3.08 x 0.37 in) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 5 h (3G) |
| Standby | Up to 500 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 3, 7, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.