
5.9 inches, 89.8 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$391
Display
5.9 inches, 89.8 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 13 MP
Battery
Li-Ion 4500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, January
| Brand | Energizer |
| Model | Energizer Power Max P600S |
| Dimensions | 152.5 x 82 x 9.8 mm (6.00 x 3.23 x 0.39 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colours | Black (32/3GB), Blue (64/6GB) |
| Screen Size | 5.9 inches, 89.8 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~409 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 13 MP, PDAF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 12 h (3G) |
| Standby | Up to 400 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.