
6.44 inches, 100.1 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$391
Display
6.44 inches, 100.1 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio)
Camera
32 MP
Battery
Li-Po 4100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G | Available. Released 2020, November 20
| Brand | Vivo |
| Model | vivo S7e 5G |
| Dimensions | 161 x 74 x 7.7 mm (6.34 x 2.91 x 0.30 in) |
| Weight | 171.7 g (6.07 oz) |
| Colours | Phantom Blue, Mirror Black, Silver Moon |
| Screen Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, HDR10 | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 0.8m 64 MP, f/1.9, (wide), 1/1.72", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm, 120 (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.