
6.44 inches, 100.1 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$108
Display
6.44 inches, 100.1 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio)
Camera
44 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE / 5G | Available. Released 2020, September 30
| Brand | Vivo |
| Model | vivo V20 Pro 5G |
| Dimensions | 158.8 x 74.2 x 7.4 mm (6.25 x 2.92 x 0.29 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Sunset Melody, Midnight Jazz, Moonlight Sonata |
| Screen Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, HDR10 | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 44 MP, f/2.0, (wide) 8 MP, f/2.3 (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.2, 120, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.