
6.44 inches, 100.1 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
6.44 inches, 100.1 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio)
Camera
32 MP
Battery
Li-Po 4100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, October 13
| Brand | Vivo |
| Model | vivo V20 SE |
| Dimensions | 161 x 74.1 x 7.8 mm (6.34 x 2.92 x 0.31 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| Colours | Gravity Black, Oxygen Blue |
| Screen Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 0.8m 48 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12m, AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.