
1.39 inches, 12.5 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
1.39 inches, 12.5 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 478 mAh
No cellular connectivity | Available. Released 2020, September 28
| Brand | Vivo |
| Model | vivo Watch |
| Dimensions | 46 x 46 x 10.6 mm (1.81 x 1.81 x 0.42 in) |
| Weight | 46.8 g (1.66 oz) |
| Colours | Black, Brown, Dark Brown, Orange |
| Screen Size | 1.39 inches, 12.5 cm2 (~59.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 454 x 454 pixels, 1:1 ratio (~326 ppi density) |
| Frequency | No |
| Battery | Li-Ion 478 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 2GB |
| Card Slot | No |
| Phonebook | No |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G Speed | N/A |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | No |
| GPS | Yes, with GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
| Java | No |
| Games | No |
| Messaging | Email, IM |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, altimeter, SpO2 |
| Other | Glass front, stainless steel frame 316L |
Similar phones and alternatives
No comments yet.