
6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 4500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G | Available. Released 2020, July 29
| Brand | Vivo |
| Model | vivo Y51s |
| Dimensions | 162 x 76.6 x 8.5 mm (6.38 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colours | Black, Blue, White |
| Screen Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (3.6+ Gbps DL) |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) 48 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps; gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A77 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP5 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.