
3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$358
Display
3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1800 mAh battery
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Avail |
| Dimensions | 116 x 62 x 13 mm (4.57 x 2.44 x 0.51 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 225 h |
| Internal Memory | 512MB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.