
6.92 inches, 113.7 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$402
Display
6.92 inches, 113.7 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio)
Camera
32 MP
Battery
Li-Ion 4220 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, December 04
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Axon 20 4G |
| Dimensions | 172.1 x 77.9 x 8 mm (6.78 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 6.92 inches, 113.7 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED | 1080 x 2460 pixels (~388 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 32 MP, f/2.0, (wide), under display 64 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.72", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.2, 120, 16mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps, gyro-EIS, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4220 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali G52 MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.