
6.5 inches, 103.7 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$348
Display
6.5 inches, 103.7 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE / 5G | Available. Released 2021, January 26
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade X1 5G |
| Dimensions | 164 x 76 x 9.2 mm (6.46 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colours | Dark Blue |
| Screen Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, (wide) 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.2, 120 (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 2, 4, 5, 12, 13, 66 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.