
6.5 inches, 103.7 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
6.5 inches, 103.7 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 16 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2020, November 03
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade A7s 2020 |
| Dimensions | 164.7 x 77.4 x 8.2 mm (6.48 x 3.05 x 0.32 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~264 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 16 MP, (wide), AF 8 MP, f/2.2, 120, 16mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 28 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| USB | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.