
6.47 inches, 102.8 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
6.47 inches, 102.8 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio)
Camera
20 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G | Available. Released 2021, January 04
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade 20 Pro 5G |
| Dimensions | 159.2 x 73.4 x 7.9 mm (6.27 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Colours | Blue |
| Screen Size | 6.47 inches, 102.8 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~398 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0m 64 MP, f/1.9, 25mm (wide), 1/1.72", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.2, 120, 16mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 4K@30/60fps, 1080p@30fps; gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.