
4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1730 mAh
Processor
Dual-core
CDMA / EVDO / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Avid 4G |
| Dimensions | 124 x 65.5 x 11.9 mm (4.88 x 2.58 x 0.47 in) |
| Weight | 148.8 g (5.22 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1730 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 260 h |
| Internal Memory | 4GB (2.3GB user available), 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz |
| 2G | CDMA 800 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 2, 4 |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.