
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2300 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, January
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Avid Plus |
| Dimensions | 144.8 x 72.9 x 10.9 mm (5.70 x 2.87 x 0.43 in) |
| Weight | 164.4 g (5.78 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) | Asahi Dragontrail Glass |
| Frequency | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2300 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 8 h (3G) |
| Standby | Up to 350 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 2, 4, 12 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.