
5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$315
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Axon |
| Dimensions | 153.9 x 73.7 x 9.4 mm (6.06 x 2.90 x 0.37 in) |
| Weight | 169.8 g (6.00 oz) |
| Colours | Ion Gold, Chromium Silver, Phthalo Blue |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 8 MP 13 MP, AF 2 MP, (depth) |
| Video | Dual-LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 25 h (3G) |
| Standby | Up to 300 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 29, 30 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.