
6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G | Available. Released 2020, October 22
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade V2020 5G |
| Dimensions | 162.7 x 76.3 x 8.8 mm (6.41 x 3.00 x 0.35 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Colours | Aurora Glamour |
| Screen Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, (wide) 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.2, 120 (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, panorama, HDR | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.