
6.0 inches, 99.2 cm2 (~78.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
6.0 inches, 99.2 cm2 (~78.6% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 4100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2017, February
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Axon 7 Max |
| Dimensions | 157 x 80.4 x 8.2 mm (6.18 x 3.17 x 0.32 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Colours | Gold |
| Screen Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~78.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, PDAF, Laser AF 2 MP, (depth) |
| Front Camera | 5 MP (USA) 13 MP, f/2.2 (all other regions) |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4100 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 40 h (3G) |
| Standby | Up to 660 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM (USA), 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 & TD-SCDMA |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 & TD-SCDMA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.