
5.2 inches, 74.9 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
5.2 inches, 74.9 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 2705 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2016, October
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Axon 7 mini |
| Dimensions | 147.5 x 71 x 7.8 mm (5.81 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| Colours | Ion Gold, Platinum Gray |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.9 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~423 ppi density) | Corning Gorilla Glass 4 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/1.9, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Video | Dual-LED flash, panorama, HDR | 1080p@30fps, 720p@120fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2705 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 15 h (3G) |
| Standby | Up to 270 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.