
5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$489
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 12 MP
Battery
Li-Ion 3400 mAh
Processor
Quad-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2017, June
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Axon 7s |
| Dimensions | 151.7 x 75 x 7.9 mm (5.97 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 12 MP, f/1.8, 1/2.8", 1.0m, PDAF 20 MP |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3400 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 & TD-SCDMA |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 & TD-SCDMA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.