
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Axon Elite |
| Dimensions | 154 x 75 x 9.3 mm (6.06 x 2.95 x 0.37 in) |
| Weight | - |
| Colours | Ion Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 8 MP 13 MP, PDAF 2 MP, (depth) |
| Video | Dual-LED flash, panorama, HDR | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 12, 17, 20, 38, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.