
5.2 inches, 73.8 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$730
Display
5.2 inches, 73.8 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio)
Camera
20 MP
Battery
Li-Ion 3180 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, November
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Axon M |
| Dimensions | 150.9 x 71.6 x 12.2 mm (5.94 x 2.82 x 0.48 in) |
| Weight | 230 g (8.11 oz) |
| Colours | Carbon Black |
| Screen Size | 5.2 inches, 73.8 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Dual IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~426 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 20 MP, AF |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3180 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 29 h (3G) |
| Standby | Up to 290 h (3G) |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| 2G | GSM 850 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 2, 4, 5, 12, 29, 30, 66 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.