
5.2 inches, 74.5 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2800 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Axon mini |
| Dimensions | 143.5 x 70 x 7.9 mm (5.65 x 2.76 x 0.31 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Colours | Gold, Chromium Silver, Rose Gold |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, PDAF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | LED flash, panorama, HDR | Yes |
| Battery | Li-Ion 2800 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 20 h |
| Standby | Up to 450 h |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.