
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE | Available. Released 2016, June
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade A2 |
| Dimensions | 143.8 x 70.2 x 7.9 mm (5.66 x 2.76 x 0.31 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, PDAF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.