
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, February
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade A2 Plus |
| Dimensions | 155 x 76.2 x 9.8 mm (6.10 x 3.00 x 0.39 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Colours | Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, PDAF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 24 h (mixed usage) |
| Internal Memory | 32GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.