
5.45 inches, 76.7 cm2 (~75.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
5.45 inches, 76.7 cm2 (~75.1% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2600 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, May
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade A5 (2019) |
| Dimensions | 145.8 x 70 x 9.6 mm (5.74 x 2.76 x 0.38 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~75.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.4 |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2600 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 38 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.