
6.09 inches, 91.0 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
6.09 inches, 91.0 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 3200 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Available. Released 2019, May
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade A7 |
| Dimensions | 154 x 72.8 x 7.9 mm (6.06 x 2.87 x 0.31 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| Colours | Black, Blue, Black/blue |
| Screen Size | 6.09 inches, 91.0 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.4 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3200 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 2GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.