
6.09 inches, 91.0 cm2 (~79.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
6.09 inches, 91.0 cm2 (~79.7% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 3200 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, November
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade A7 Prime |
| Dimensions | 156.7 x 72.9 x 8.1 mm (6.17 x 2.87 x 0.32 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 6.09 inches, 91.0 cm2 (~79.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, PDAF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 3200 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 2, 4, 5, 13 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.