
5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.5% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2540 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, April
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade A910 |
| Dimensions | 154 x 79 x 6.9 mm (6.06 x 3.11 x 0.27 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Silver, Gray, Gold |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.2, PDAF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2540 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.