
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade Apex 3 |
| Dimensions | 134.4 x 67 x 9.6 mm (5.29 x 2.64 x 0.38 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.