
5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2200 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade D6 |
| Dimensions | 142 x 69.5 x 6.8 mm (5.59 x 2.74 x 0.27 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| Colours | Pink, Gold, Gray, Silver |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2200 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 7 h (3G) |
| Standby | Up to 440 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 800 / 900 / 1800 / 2600 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.