
4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP or 8 MP
Battery
Li-Ion 1850 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade G Lux |
| Dimensions | 132 x 66 x 9.1 mm (5.20 x 2.60 x 0.36 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP or 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1850 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 13 h 20 min (3G) |
| Standby | Up to 700 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.