
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$304
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade G V880G |
| Dimensions | 133 x 67 x 9.2 mm (5.24 x 2.64 x 0.36 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB (1.9GB accessible), 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.