
3.5 inches, 34.9 cm2 (~52.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
3.5 inches, 34.9 cm2 (~52.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1200 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade II V880+ |
| Dimensions | 115.1 x 57.9 x 10.9 mm (4.53 x 2.28 x 0.43 in) |
| Weight | 117.4 g (4.13 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 (~52.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Internal Memory | 512MB RAM, 512MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.