
4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1600 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade III |
| Dimensions | 123 x 63.5 x 10 mm (4.84 x 2.5 x 0.39 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
| Internal Memory | 4GB (2.5GB user available), 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.