
4.0 inches, 45.5 cm2 display
Price (USD)
$163
Display
4.0 inches, 45.5 cm2
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1600 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade III Pro |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 1600 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.