
4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1400 mAh
Processor
Quad-core
GSM / UMTS / HSPA / LTE | Available. Released 2016, July
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade L110 (A110) |
| Dimensions | 125 x 64.4 x 10.4 mm (4.92 x 2.54 x 0.41 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM, 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 - A110 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.