
5.0 inches, 64.5 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$65
Display
5.0 inches, 64.5 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2019, April
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade L8 |
| Dimensions | 137.4 x 67.5 x 10.5 mm (5.41 x 2.66 x 0.41 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 5.0 inches, 64.5 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~215 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-T820 MP1 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.