
6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2019
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade Max View |
| Dimensions | 163.1 x 74.9 x 8.1 mm (6.42 x 2.95 x 0.32 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.1", 1.0m, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G | 2, 4, 5, 12, 13, 66 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Unspecified |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.