
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2200 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade Qlux 4G |
| Dimensions | 134.5 x 67.4 x 10.3 mm (5.30 x 2.65 x 0.41 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 8 MP, AF (India) 5 MP, AF (Malaysia) |
| Front Camera | 5 MP, India, or 2 MP, Malaysia |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2200 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 11 h 40 min (2G) / Up to 9 h 40 min (3G) |
| Standby | Up to 250 h (2G) / Up to 250 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 3, 40 - India |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.