
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2400 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Zte |
| Model | ZTE Blade S6 |
| Dimensions | 144 x 70.7 x 7.7 mm (5.67 x 2.78 x 0.30 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| Colours | White, Aurora purple, Tahiti brown, Venice gold, Baroque red |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12m, AF |
| Front Camera | 5 MP, f/2.7 |
| Video | LED flash, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2400 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 9 h |
| Standby | Up to 180 h |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| HD | Basemark OS II 2.0: 751Basemark X: 5039 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.